Puławskie skarby: Świątynia Sybilli


1
1 point

Puławy to jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie województwa lubelskiego oraz jeden z najważniejszych punktów w programie wycieczki po Małopolskim Przełomie Wisły. Miejscowość ta kusi okazałym pałacem Czartoryskich oraz parkiem, na terenie którego ujrzeć można wiele cennych zabytków. Tym najważniejszym jest Świątynia Sybilli – obiekt, obok którego nie można przejść obojętnie. Dlaczego?

Świątynia Sybilli to wyjątkowe miejsce, któremu turyści nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. Obiekt ten powstał w latach 1798-1801 z woli księżnej Izabeli Czartoryskiej, a autorem jego projektu był Chrystian Piotr Aigner – znany i ceniony przedstawiciel polskiego klasycyzmu, który właśnie w Puławach przyszedł na świat. Oprócz Świątyni Sybilli znany jest on z takich dzieł, jak pałac w Przeworsku czy kościół św. Aleksandra w Warszawie.
Świątynia Sybilli swą formą nawiązuje do Świątyni Westy, którą można podziwiać w Tivoli koło Rzymu. Otoczona korynckimi kolumnami, do dziś intryguje napisem umieszczonym nad wejściem. Brzmi on „Przeszłość – Przyszłości” i najpiękniej przypomina nam o pierwotnej roli budowli. Księżna Izabela urządziła tu przecież pierwsze polskie muzeum, które – w okresie zaborów – stało się obiektem niezwykle ważnym dla przedstawicieli świata polskiej nauki i kultury.
Wejścia do Świątyni Sybilli strzegą dwa lwy. Co ciekawe, księżna Izabela otrzymała je od cara Aleksandra I. We wnętrzu Świątyni można zobaczyć salę górną z charakterystyczną kopułą ze świetlikiem, ciekawy fryz ozdobiony gryfami oraz niszę, w której dawniej przechowywano najcenniejsze eksponaty. W Świątyni znajduje się też sala dolna, która dawniej była poświęcona księciu Józefowi Poniatowskiemu, a zgromadzone tu pamiątki miały przypominać o tym, jak ważna jest walka o polskość.


Like it? Share with your friends!

1
1 point

0 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *