Kozłówka-obowiązkowy punkt zwiedzania Lubelszczyzny


0

Niedaleko Lublina znajduje się niezwykły zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce. Powstał on w XVIII wieku. Pałac wzniesiony był przez P. Fontanę w stylu późnego baroku jednak później rozbudował go K. Zamojski. W zwieńczeniu bramy ujrzymy herb Zamojskich. Następnie naszym oczom pokaże się rozległy dziedziniec. Na środku trawnika jest niezwykle ciekawa atrakcja, zegar słoneczny z 1876 roku. Wnętrza pałacu są niezwykłe. Znajdziemy tam wiele luster, mebli, obrazów i dekoracyjnych bibelotów. Atrakcją pałacu są trzy ozdobne piece kaflowe. 

Największe pomieszczenie to Salon Czerwony, w którym są umieszczone naprzeciw siebie lustra. Znajdziemy tu także liczne portrety władców. W gabinecie Konstantego można obejrzeć fortepian pionowy tzw. żyrafa. Z kolei w gabinecie hrabiego Adama jest złocony biały piec z herbem Jelita. Jest tam także jadalnia z kredensem i serwisem herbowym Zamojskich. Z kolei bibliotekę urządzono na wzór angielski. Na zewnątrz po tym jak miniemy dawną Teatralnię zobaczymy kaplicę pałacową a w niej nagrobek Zofii z Czartoryskich Zamojskiej. 

Nieopodal znajduje się park o powierzchni 19 ha. Jest tam mogiła hrabiego Adama i jego żony. W sąsiedztwie żywopłotów znajduje się fontanna z 3 puttami. W oddali jest pomnik B. Bieruta z Manifestem PKWN. Ciekawostką jest istnienie w sąsiedztwie galerii sztuki socrealizmu. Jest tu ponad 1500 obrazów i rzeźb. Są między innymi popiersia przodowników pracy. Warto zabrać tu dzieci i przedstawić im lekcję najnowszej historii. Cały zespół parkowo-pałacowy jest miejscem urokliwym, które koniecznie trzeba zobaczyć.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *